Noviteti #3


JEAN-FRANÇOIS MARMION PSIHOLOGIJA GLUPOSTI: Glupost je posvuda oko nas – i nikad nije bila toliko vidljiva, neobuzdana, raširena i nepokolebljiva kao danas. Uz to, ona se širi poput virusa. A tome su u novije doba dodatno pridonijeli internet i sve veća popularnost društvenih mreža: od lažnih vijesti, „alternativnih činjenica“ do bizarnih teorija zavjera i ostalih suvremenih manifestacija gluposti koje su tijekom pandemije koronavirusa doživjele svojevrsnu renesansu. Je li nastupilo zlatno doba gluposti?


ANA SMOKROVIĆ ŠTO JEDEŠ?: Hrana je osnovna gradivna jedinica i odnos koji imamo prema njoj zrcali stav koji imamo prema samima sebi. Priča priču o nama i otkriva što nam je važno. Svi moramo jesti. Naša svakodnevica uvelike se vrti oko hrane; njezine nabavke, pripreme i konzumacije. Svaki dan postavljamo pitanja poput „Što ćemo večerati?“ ili „Što je za ručak?“. Baš zato što je hrana toliko elementarna za naše postojanje, rijetko o njoj promišljamo na dublji način. Nikada u povijesti čovječanstva nismo imali toliko hrane na izbor, ali istovremeno nikada prije nismo bili otuđeniji od procesa njezine proizvodnje i distribucije. Većina nas hranu nabavlja kao krajnji proizvod a da se uopće ne pitamo tko ju je uzgojio, na koji način, koliko je putovala do polica trgovina i koliko je zapravo ono što jedemo kvalitetno.


JEREMY HEIMANS NOVA MOĆ: U najvećem dijelu ljudske povijesti, pravila moći bila su jasna: moć je trebalo osvojiti, a zatim je ljubomorno čuvati svim sredstvima. u suvremenom svijetu, u kojem su internetske platforme osvojile svijet, mijenja se i paradigma moći. Premda nam se možda čini apstraktnim, borba između stare i nove moći odlučuje o tome tko će vladati, kako ćemo raditi, pa čak i kako razmišljamo i što osjećamo. Što je zajedničko papi Franji i Donaldu Trumpu, a po čemu su slični Lego i ISIS, TedX i Tiffany?


FLORIAN ILLIES LJUBAV U DOBA MRŽNJE: U vremenskom okviru koji omeđuju Velika depresija i početak Drugog svjetskog rata, ljudi su se slobodno i strastveno voljeli, patili i čeznuli. Rastrgano razdoblje između dva rata – lude dvadesete i psihotične tridesete godine – bilo je doba velikana, epoha talenata. Ljubav u doba mržnje nalikuje na zbirku tračeva, ali sočnih, neodoljivih tračeva – trač nije drugo nego primijenjena fenomenologija – koji svjedoče o snazi ljudske seksualnosti, o toksičnoj muževnosti i hrabrosti ženstva, o tiranskim taštinama, o ljubavnim lažima, o nježnosti ljubavi, ali i njezinoj surovosti, srazu dvaju očaja: onog unutarnjeg, individualnog, i vanjskog, po¬litičkog i prijetećeg.


SEAN ALEXANDER BUDI TRIJEZAN NA PIJANOM PLANETU: U kojem smo to trenutku zabavu poistovjetili s opijanjem? Sigurno ćemo se složiti da i nije baš zabavno buditi se, u najboljem slučaju, „samo„ s mamurlukom i praznim novčanikom. A ipak, svijet nas uvjerava da je opijanje u svim mogućim društvenim situacijama posve normalno; pije se na vjenčanjima, karminama, rođendanima, godišnjim odmorima, prije spoja, poslije prekida, za vrijeme spoja, poslije posla… Nije pretjerano reći da doista živimo na pijanom planetu. Dobra vijest je da većina (još uvijek) nije zaglibila baš toliko duboko da si ne bi mogli pomoći sami. Nije jednostavno, naravno, ali… Vrijedi.

Kategorije: ,
Promjena veličine fonta
Kontrast
Ova web stranica koristi kolačiće i traži vaše osobne podatke kako bi poboljšala vaše iskustvo pregledavanja.